הערכת מומחה

המונח 'הערכת מומחה' (נקרא גם Expert Evaluation) מתאר תהליך שבו משלבים מעריך חיצוני כדי לבחון מערכת, אתר או אפליקציה על בסיס חוקים מסוימים. הערכה כזו מבוססת על כישוריו של המעריך ואינה כוללת משתמשים חיצוניים. 

התהליך יעיל וחסכוני. הוא מבוצע מרחוק וברוב המקרים ניתן להשלים אותו תוך מספר ימים ולקבל תובנות שיובילו לשיפור משמעותי בחווית המשתמש. 

מה כולל תהליך הערכת מומחה?

סקירה של המרכיבים והתהליכים השונים שקיימים באתר, מערכת או אפליקציה. חלק מהנושאים שנבדקים בהערכה כזו כוללים: אחידות, מתן פידבק, עומס קוגנטיבי, ניהול ומניעת שגיאות, קלות שימוש ועוד. ניתן לקרוא על התהליך בהרחבה במאמר הבא.

התוצר שמתקבל בסוף התהליך הוא דוח מקצועי מפורט שכולל את רשימת החוזקות והחולשות שאובחנו על פי רמת החומרה שלהם בצירוף הסבר לבעייתיות בחולשות והמלצה לפתרונות רלוונטים.

מתי כדאי לבצע תהליך כזה?

כשיש נתונים שמצביעים על בעיה במוצר קיים. במקרה כזה, הערכת מומחה יכולה לסייע בהחלטות לגבי איך ומה כדאי לשנות בממשק קיים כדי להשיג תוצאות רצויות.

ברוב המקרים הערכת מומחה מתאימה לאתר, מערכת או אפליקציה קיימים. מה שכן, ניתן גם לבצע הערכת מומחה במהלך תהליך עיצובי כדי לזהות בעיות בשלבים מוקדמים יותר.

בשנים האחרונות יצא לי לבצע הערכות מומחה לאתרים פשוטים ומוצרים מורכבים כאחד. אשמח לעזור גם לכם.

שאלות נפוצות

קבלת פידבק מהיר בעלות נמוכה יחסית. התהליך מספק המלצות לשיפור חווית המשתמש הכללית במוצר קיים מבלי להיכנס לתהליך אפיון מלא.

לאחר סיום ההערכה, תקבלו דוח מפורט שסוקר את החוזקות והחולשות בממשק כולל המלצות ליישום פתרונות אפשריים.

תלוי במורכבות האתר / מערכת אבל ברוב המקרים מדובר על תהליך של 7-10 ימים עד לקבלת דוח מפורט.  

מלבד העובדה שמבחני שמישות יקרים וארוכים יותר, יש נושאים שקשה לאבחן באמצעות צפייה במשתמשים. מדובר בעיקר על נושאים שלמשתמשים אין יכולת לזהות ו/או לציין שזה מפריע להם.

היכרות עם התחום יכולה להועיל בהבנת המטרות והמגבלות של המוצר אבל היא לא הכרחית לביצוע של הערכת מומחה שמתמקד בזיהוי של בעיות שמישות. יותר מזה, סוקרים שמגיעים עם רקע רחב הם אידיאליים בגלל שיש להם ניסיון במגוון רחב של עיצובים שעובדים / לא עובדים בהקשרים שונים.

אין בעיה 🙂 תהליך אפיון מלא הוא אחד מהשירותים שאני מספק. אפשר לקרוא עוד על התהליך כאן

באתר הזה אנחנו משתמשים בעוגיות. למה? כי זה מוסיף לחווית הגלישה שלכם. לפרטים נוספים.