הערכת מומחה

הערכת מומחה

המונח 'הערכת מומחה' מתאר שיטת הערכה בה משלבים מעריך חיצוני כדי לבחון ממשק על בסיס חוקים מסוימים כדי לזהות חוזקות וחולשות של מערכת, אתר או אפליקציה. הערכה זו מבוססת על כישוריו של המעריך ואינה כוללת משתמשים חיצוניים. 

למה זה טוב?

מהיר ויעיל. בין אם מדובר בממשק קיים או בהערכה של ממשק חדש לקראת פיתוח, ברוב המקרים ניתן לבצע את ההערכה תוך ימים ספורים ולקבל תובנות שיפחיתו את מספר וחומרת הטעויות שהתגלו בממשק – התוצאות מובילות לחסכון  של זמן וכסף בשלבים מאוחרים יותר. 

מה כוללת הערכת מומחה?

הערכת מומחה או Expert Evaluation כוללת סקירה של המרכיבים והתהליכים השונים שקיימים בממשק של המסכים שנבדקים. חלק מהנושאים שנבדקים בהערכה כזו כוללים: אחידות, מתן פידבק וחיויים נכונים, ניהול ומניעת שגיאות, קלות שימוש ועוד..

התוצר שמתקבל בסיום התהליך הוא דוח שסוקר את החוזקות והחולשות כפי שהם נבדקו בממשק ומציג את רשימת הנושאים שאובחנו לפי רמת החומרה שלהם בצירוף הסבר לבעייתיות והמלצה לפתרונות רלוונטים.

מתי כדאי לבצע הערכת מומחה ?

חשוב לבצע תהליך של איפיון בתחילת דרכה של כל מערכת, אתר או אפליקציה כדי לוודא שההשקעה בשלבים מתקדמים יותר (עיצוב, פיתוח) תהיה נכונה ומבוססת.

מה שכן, איפיון הוא תהליך מתמשך כי הוא עוזר לנו לשפר גרסאות של מוצר קיים ולכן התשובה הקצרה היא: כל הזמן. 

בשנים האחרונות יצא לי לקחת חלק בתהליכי איפיון של פרויקטים שונים, החל ממערכות מורכבות, אתרים ואפליקציות בתחומים מגוונים. אשמח לעזור גם לכם. 

באתר הזה אנחנו משתמשים בעוגיות. למה? כי זה מוסיף לחווית הגלישה שלכם. לפרטים נוספים.