הערכת מומחה

המונח 'הערכת מומחה' (Expert Evaluation) מתאר תהליך שבו משלבים מעריך חיצוני כדי לבחון מערכת, אתר או אפליקציה על בסיס חוקים מסוימים. הערכה כזו מבוססת על כישוריו של המעריך ואינה כוללת משתמשים חיצוניים. 

התהליך יעיל וחסכוני. הוא מבוצע מרחוק וברוב המקרים ניתן להשלים אותו תוך מספר ימים ולקבל תובנות שיובילו לשיפור משמעותי בחווית המשתמש. 

מתי חשוב לבצע תהליך כזה?

כשיש נתונים שמצביעים על בעיה במוצר קיים, או – אם אין נתונים אבל יש לכם תחושה שמשהו לא עובד כמו שאתם מצפים.

במקרים כאלה, הערכת מומחה יכולה לסייע בהחלטה איך ומה כדאי לשנות כדי להשיג תוצאות טובות יותר. חשוב לזכור, אתם יכולים להשקיע המון כסף בשיווק או פיתוח אבל אם המשתמשים שלכם:

אתם יוצרים תסכול אצל המשתמשים שלכם וברוב המקרים גם משאירים כסף על השולחן. 

מה כולל תהליך הערכת מומחה?

סקירה של המרכיבים והתהליכים השונים שקיימים באתר, במערכת או באפליקציה שלכם. התהליך מזהה חסמים אפשריים על פי רמת החומרה שלהם ומציע המלצות לפתרונות שיובילו לשיפור משמעותי בחווית המשתמש (או במילים אחרות בתוצאות). 

חלק מהנושאים שנבדקים בהערכת מומחה כוללים: אחידות, מתן פידבק, עומס קוגנטיבי, ניהול ומניעת שגיאות, קלות שימוש ועוד. ניתן לקרוא על התהליך בהרחבה במאמר הבא.

בסוף התהליך תקבלו דוח מקצועי ארוך ומפורט שכולל את רשימת הנושאים שאובחנו על פי רמת חומרה בצירוף הסבר לבעייתיות והמלצה לפתרונות רלוונטים.

מתוך דוח הערכת מומחה לדוגמא

שאלות נפוצות

מה היתרון המרכזי של הערכת מומחה?

קבלת פידבק מהיר בעלות נמוכה יחסית. התהליך מספק המלצות לשיפור חווית המשתמש הכללית במוצר קיים מבלי להיכנס לתהליך אפיון מלא.

איזה תוצר מקבלים בסוף התהליך?

לאחר סיום ההערכה, תקבלו דוח מפורט שסוקר את החוזקות והחולשות בממשק כולל המלצות ליישום פתרונות אפשריים.

כמה זמן זה לוקח?

תלוי במורכבות האתר / מערכת אבל ברוב המקרים מדובר על תהליך של 7-10 ימים עד לקבלת דוח מפורט.  

מה ההבדל בין הערכת מומחה למבחני שמישות?

מלבד העובדה שמבחני שמישות יקרים וארוכים יותר, יש נושאים שקשה לאבחן באמצעות צפייה במשתמשים. מדובר בעיקר על נושאים שלמשתמשים אין יכולת לזהות ו/או לציין שזה מפריע להם.

אתה לא צריך ידע מוקדם בעולם התוכן של המוצר שלנו?

היכרות עם התחום יכולה להועיל בהבנת המטרות והמגבלות של המוצר אבל היא לא הכרחית לביצוע של הערכת מומחה שמתמקד בזיהוי של בעיות שמישות. יותר מזה, סוקרים שמגיעים עם רקע רחב הם אידיאליים בגלל שיש להם ניסיון במגוון רחב של עיצובים שעובדים / לא עובדים בהקשרים שונים.

מה קורה אם אני צריך תהליך אפיון מלא?

אין בעיה 🙂 תהליך אפיון מלא הוא אחד מהשירותים שאני מספק. אפשר לקרוא עוד על התהליך כאן

באתר הזה אני משתמש בעוגיות כדי להתאים את המסרים ולספק לכם חווית גלישה טובה יותר.