חווית משתמש

למה צריך בכלל חווית משתמש?

לחווית משתמש יש השפעה ישירה על התוצאות העסקיות. לפני שבונים מוצר, חשוב לאפיין אותו כדי להבין איך (אם בכלל) הוא הולך לשרת את המטרה העסקית שלשמה הוא נבנה. כדי לשרת מטרה עסקית, צריך לענות על צרכים וציפיות שיש למשתמשים בנוגע למוצר. ככל שנכיר את המשתמשים שלנו טוב יותר – נוכל לבנות ממשק שעונה על הצרכים האלו, יניע אותם לפעולה ובכך יתרום להצלחה העסקית של המוצר.

מה כוללת חווית משתמש?

חווית משתמש (נקרא גם User Experience או UX) היא מונח רחב שמורכב ממספר תחומים: פסיכולוגיה, ארכיטקטורת מידע, אסטרטגיה, שיווק, טכנולוגיה, עיצוב והיבטים רגשיים ותחושתיים. כל אחד מהתחומים האלו בא לידי ביטוי בתוך תהליך שנקרא איפיון והוא כולל את השלבים הבאים:

  • הגדרת מטרות
  • ביצוע מחקר
  • העלאת רעיונות
  • יצירת פרוטוטייפ (תרשים שלד)
  • בדיקות ואיסוף מידע

המידע שנאסף מתוך השלבים השונים של תהליך האיפיון, מייצר תובנות לבניית ממשק מוצלח.

מתי מבצעים תהליך איפיון ?

חשוב לבצע תהליך של איפיון בתחילת דרכה של כל מערכת, אתר או אפליקציה כדי לוודא שההשקעה בשלבים מתקדמים יותר (עיצוב, פיתוח) תהיה נכונה ומבוססת. מה שכן, איפיון הוא תהליך מתמשך כי הוא עוזר לנו לשפר גרסאות של מוצר קיים ולכן התשובה הקצרה היא: כל הזמן. 

בשנים האחרונות יצא לי לקחת חלק בתהליכי איפיון של פרויקטים שונים, החל ממערכות מורכבות, אתרים ואפליקציות בתחומים מגוונים. אשמח לעזור גם לכם. 

שאלות נפוצות

חווית משתמש זה בעצם עיצוב?

לא:) אפיון חווית משתמש מגיע לפני שלב העיצוב (כמו ששלב העיצוב מגיע לפני שלב הפיתוח). ברגע שאנחנו מיישמים תהליך אפיון מסודר – תהליך העיצוב והפיתוח הופכים להיות הרבה יותר יעילים ונכונים – גם בזמן וגם בכסף.

כמה זמן תהליך אפיון יכול לקחת?

כמו התשובות לשאר השאלות בחיים – זה תלוי בלא מעט גורמים. הגדרה ראשונית שאנחנו עושים יחד בנוגע לפרויקט יכולה לתת תמונת מצב מאוד ברורה אם זה  יכול להיות תהליך של חודש או שבוע. 

איזה תוצר מקבלים בסוף תהליך האפיון?

התוצר הסופי הוא תרשים שלד (פרוטוטייפ) אינטרקטיבי שמדמה את השלד של המוצר / אתר / מערכת של הפרויקט שלכם. התוצר הזה מאפשר לנו לבחון ולהעריך מול משתמשים פוטנצייאלים וגם עושה את החיים קלים אח”כ לגורמי עיצוב ופיתוח. 

באתר הזה אנחנו משתמשים בעוגיות. למה? כי זה מוסיף לחווית הגלישה שלכם. לפרטים נוספים.