חווית משתמש

חווית משתמש

המונח 'חווית משתמש' מתאר את האינטרקציה של משתמש עם ממשק שקיים באתר, אפליקציה או מערכת (בעולם הפיזי או הדיגיטלי). חוויית משתמש טובה יוצרת התאמה בין הצרכים והרצונות של המשתמש לבין היעדים העסקיים של החברה או המוצר. בשנים האחרונות, התחום גדל בחשיבות וכיום הוא חלק בלתי נפרד מכל ממשק מוצלח.

למה בעצם?

לחווית משתמש יש השפעה ישירה על התוצאות העסקיות. לפני שבונים מוצר, חשוב לאפיין אותו כדי להבין איך (אם בכלל) הוא הולך לשרת את המטרה העסקית שלשמה הוא נבנה. כדי לשרת מטרה עסקית, צריך לענות על צרכים וציפיות שיש למשתמשים בנוגע למוצר. ככל שנכיר את המשתמשים שלנו טוב יותר – נוכל לבנות ממשק שעונה על הצרכים האלו, יניע אותם לפעולה ובכך יתרום להצלחה העסקית של המוצר.

מה כוללת חווית משתמש?

חווית משתמש, או User Experience היא מונח רחב שמורכב ממספר תחומים: עיצוב, ארכיטקטורת מידע, אסטרטגיה, שיווק, טכנולוגיה והיבטים רגשיים ותחושתיים. כל אחד מהתחומים האלו בא לידי ביטוי בתוך תהליך שנקרא איפיון והוא כולל את השלבים הבאים:

  • הגדרת מטרות
  • ביצוע מחקר
  • העלאת רעיונות
  • יצירת תרשים שלד
  • בדיקות ואיסוף מידע

המידע שנאסף מתוך השלבים השונים של תהליך האיפיון, מייצר תובנות לבניית ממשק מוצלח.

מתי מבצעים תהליך איפיון ?

חשוב לבצע תהליך של איפיון בתחילת דרכה של כל מערכת, אתר או אפליקציה כדי לוודא שההשקעה בשלבים מתקדמים יותר (עיצוב, פיתוח) תהיה נכונה ומבוססת.

מה שכן, איפיון הוא תהליך מתמשך כי הוא עוזר לנו לשפר גרסאות של מוצר קיים ולכן התשובה הקצרה היא: כל הזמן. 

בשנים האחרונות יצא לי לקחת חלק בתהליכי איפיון של פרויקטים שונים, החל ממערכות מורכבות, אתרים ואפליקציות בתחומים מגוונים. אשמח לעזור גם לכם. 

באתר הזה אנחנו משתמשים בעוגיות. למה? כי זה מוסיף לחווית הגלישה שלכם. לפרטים נוספים.