חווית משתמש

חווית משתמש ותהליך אפיון

המונח 'חוויית משתמש'  (נקרא גם User Experience או UX) מתאר את האינטראקציה של משתמש עם ממשק באתר, אפליקציה או מערכת – בעולם הפיזי או הדיגיטלי.

העיסוק בחוויית משתמש כולל בתוכו מספר תחומים: פסיכולוגיה, ארכיטקטורת מידע, אסטרטגיה, שיווק, טכנולוגיה, עיצוב והיבטים רגשיים ותחושתיים. 

למה בעצם צריך חוויית משתמש?

לחוויית משתמש יש השפעה ישירה על התוצאות העסקיות. כדי לשרת מטרה עסקית, צריך לענות על צרכים וציפיות שיש למשתמשים בנוגע למוצר. ככל שנכיר את המשתמשים שלנו טוב יותר – נוכל לבנות ממשק שעונה על הצרכים האלו, יניע אותם לפעולה ובכך יתרום להצלחה העסקית של המוצר.

כדי לאתר את הצרכים האלו מבצעים תהליך אפיון שכולל את השלבים הבאים:

  • הגדרת מטרות
  • ביצוע מחקר
  • העלאת רעיונות
  • יצירת אבטיפוס (פרוטוטייפ)
  • בדיקות מול משתמשים
  • איסוף מידע

הנתונים שנאספים מתוך השלבים השונים מספקים לנו תובנות לבניית ממשק מוצלח. 

מתי צריך לבצע תהליך אפיון ?

חשוב לבצע תהליך של אפיון בתחילת דרכה של כל מערכת, אתר או אפליקציה כדי לוודא שההשקעה בשלבים מתקדמים יותר (עיצוב, פיתוח) תהיה נכונה ומבוססת. מה שכן, אפיון הוא גם תהליך מתמשך כי הוא עוזר לנו לשפר גרסאות של מוצר קיים.

בשנים האחרונות יצא לי לקחת חלק בתהליכי אפיון של פרויקטים שונים, החל ממערכות מורכבות, אתרים ואפליקציות בתחומים מגוונים. אשמח לעזור גם לכם. 

שאלות נפוצות

מסתכנים בבנייה של פתרונות שלא עונים בצורה טובה על הצרכים של המשתמשים והמטרות של החברה. מצב כזה מוביל לחוסר שימוש אצל משתמשים ובסופו של דבר לפגיעה בהכנסות. 

שלב האפיון מטפל בתכנון נכון של השלד והמבנה של כל מסך תוך כדי התחשבות בדרישות שצריכות להתקיים והפתרונות שצריכים לבוא לידי ביטוי. בשלב העיצוב מקבלים החלטות על צבעים, טיפוגרפיה (פונטים) שימוש במרחב ועוד. שני החלקים משלימים זה את זה אבל תהליך האפיון תמיד יהווה את נקודת ההתחלה. ברגע שמתחילים בתהליך אפיון מסודר - שלבי העיצוב והפיתוח הופכים להיות הרבה יותר יעילים ונכונים - גם בזמן וגם בעלויות.

התשובה תלויה במס' גורמים.  הגדרה ראשונית שאנחנו עושים יחד בנוגע לפרויקט נותנת תמונת מצב ברורה אם מדובר באפיון של שבוע, חודש או יותר.

התוצר הסופי הוא אבטיפוס אינטרקטיבי (פרוטוטייפ) שמדמה את השלד של הפרויקט שלכם. התוצר הזה מאפשר לנו לבחון ולהעריך מול משתמשים אמיתיים את הערך והשמישות של הממשק - לפני שמתחילים עיצוב או פיתוח. מה שאומר חיסכון משמעותי בזמן וכסף. 

נכון להיום, אקשור (Axure) הוא הכלי הכי מתקדם שמאפשר לייצר אב טיפוס ברמת דיוק גבוהה ולתקף ממשקים בצורה ממשית כמעט כמו פיתוח של מוצר אמיתי. 

אין בעיה 🙂 בשנים האחרונות אני עובד עם מס' שותפים בתחום העיצוב והפיתוח. במידת הצורך, ניתן לשלב גם אותם בפרויקט ועדיין לשמור על התנהלות עסקית ישירה מול גורם אחד - אני. 

באתר הזה אנחנו משתמשים בעוגיות. למה? כי זה מוסיף לחווית הגלישה שלכם. לפרטים נוספים.