תהליך אפיון וחווית משתמש

התקדמות בטכנולוגיה וריבוי של מכשירים הביאה אותנו לאינטרקציה כמעט תמידית עם ממשק כלשהו: בין אם זה עדכון פעולה בחשבון בנק, רכישת מוצרים באמזון, הרשמה לשירות עדכונים כזה או אחר, צפייה בנטפליקס ועוד ועוד. 

התפיסות, תחושות והרגשות שיש לנו כלפי הממשק הזה הם בעצם אותה חווית משתמש.

אבל… למה החוויה הזו חשובה כל כך? 

למה צריך חוויית משתמש?

לחוויית משתמש יש השפעה ישירה על התוצאות העסקיות. כדי לשרת מטרה עסקית, צריך לענות על צרכים וציפיות שיש למשתמשים בנוגע למוצר. ככל שנכיר משתמשים טוב יותר – נוכל לבנות ממשק שעונה על הצרכים האלו, יניע אותם לפעולה ובכך יתרום להצלחה העסקית של המוצר.

כדי לאתר את הצרכים האלו מבצעים תהליך
אפיון שכולל את השלבים הבאים:

הנתונים שנאספים מתוך השלבים השונים מבוססים על תחומים כמו: פסיכולוגיה, ארכיטקטורת מידע, אסטרטגיה, שיווק, טכנולוגיה והיבטים רגשיים ותחושתיים. את כל הנתונים האלו אנחנו גוזרים כתובנות לממשק שמותאם בדיוק למוצר שלכם.

מתי צריך לבצע תהליך אפיון ?

חשוב לבצע תהליך של אפיון בתחילת דרכה של כל מערכת, אתר או אפליקציה כדי לוודא שהההשקעה בשלבים מתקדמים יותר (עיצוב, פיתוח) תהיה יעילה וכדי שהמוצר שלנו ייענה על הצרכים של משתמשים פוטנציאלים. מה שכן, אפיון הוא גם תהליך מתמשך כי הוא עוזר לנו לשפר גרסאות של מוצר קיים.

בשנים האחרונות יצא לי לקחת חלק בתהליכי אפיון של פרויקטים שונים, החל ממערכות מורכבות, אתרים ואפליקציות בתחומים מגוונים. אשמח לעזור גם לכם. 

שאלות נפוצות

מי מוסמך לבצע תהליך אפיון

מאפייני חווית משתמש מגיעים בד"כ עם רקע אקדמאי בפסיכולוגיה שמקנה להם כלים בהבנה של נושאים כמו ראייה, זיכרון וכו'. במקרים שבהם אין למאפיין רקע כזה, חשוב שיהיה לו ניסיון עבר בתכנון של ממשקים לסוגים שונים של מערכות ואתרים. 

מה קורה אם מוותרים על תהליך האפיון?

מסתכנים בבנייה של פתרונות שלא עונים בצורה טובה על הצרכים של המשתמשים והמטרות של החברה. מצב כזה מוביל לחוסר שימוש אצל משתמשים ובסופו של דבר לפגיעה בהכנסות. אגב, חלק גדול מהלקוחות שפונים אליי, עלו לאוויר מוקדם מידי עם מוצר / אתר שלא עבר תהליך אפיון מסודר ומבינים בדיעבד עד כמה זה הכרחי.

יש לי כבר מוצר קיים - האם התהליך עדיין מתאים לי?

במקרים של מוצר קיים, לפעמים כדאי לבצע תהליך של  הערכת מומחה כדי להבין אם ניתן לתקן את הפתרון הנוכחי או שכדאי להתקדם לתהליך אפיון מלא. כדי להבין איזה פתרון מתאים לכם, תמיד הכי נכון לקבוע שיחת ייעוץ

אולי עדיף לעבוד עם חברת אפיון גדולה?

אם אין לכם מגבלת תקציב - לכו על זה. מה שכן, חלק לא קטן מהפרויקטים שאני עושה מבוצע בשיתופי פעולה שונים עם חברות אפיון גדולות בכובע של 'יועץ חיצוני' כך שאם אתם בוחרים לעבוד איתי - אתם תכלס מקבלים את אותו הניסיון בפחות כסף. 

מה ההבדל בין אפיון לעיצוב?

שלב האפיון מטפל בתכנון נכון של השלד והמבנה של כל מסך תוך התחשבות בדרישות שצריכות להתקיים והפתרונות שצריכים לבוא לידי ביטוי. בשלב העיצוב מקבלים החלטות על צבעים, טיפוגרפיה, שימוש במרחב ועוד. שני החלקים משלימים זה את זה אבל בתהליך נכון - האפיון תמיד יהווה את נקודת ההתחלה. 

כמה זמן לוקח תהליך אפיון?

התשובה תלויה במס' גורמים.  הגדרה ראשונית שאנחנו עושים יחד בנוגע לפרויקט נותנת תמונת מצב ברורה אם מדובר באפיון של שבוע, חודש או יותר.

איזה תוצר מקבלים בסוף התהליך?

התוצר הסופי הוא אבטיפוס אינטרקטיבי (פרוטוטייפ) שמדמה את השלד של הפרויקט שלכם. התוצר הזה מאפשר לנו לבחון ולהעריך מול משתמשים אמיתיים את הערך והשמישות של הממשק - לפני שמתחילים עיצוב או פיתוח. מה שאומר חיסכון משמעותי בזמן ועלויות. 

באיזה כלי אתה משתמש כדי לייצר אבטיפוס (פרוטוטייפ)?

נכון להיום, אקשור (Axure) הוא הכלי הכי מתקדם שמאפשר לייצר אב טיפוס ברמת דיוק גבוהה ולתקף ממשקים בצורה ממשית כמעט כמו פיתוח של מוצר אמיתי. 

מה קורה אם אנחנו צריכים גם עיצוב גרפי ופיתוח?

אין בעיה 🙂 בשנים האחרונות אני עובד עם מס' שותפים בתחום העיצוב והפיתוח. במידת הצורך, ניתן לשלב גם אותם בפרויקט ועדיין לשמור על התנהלות עסקית ישירה מול גורם אחד - אני. 

באתר הזה אני משתמש בעוגיות כדי להתאים את המסרים ולספק לכם חווית גלישה טובה יותר.